Timbuktu – vetítés Hesnával

Megosztom

Timbuktu – vetítés Hesnával

A Timbuktu c. film egy megdöbbentő történet Mali dzsihádista hatalomátvételéről. Február 13-án 18.30-tól a Művész moziban vendégünk a téma külpolitikai szakértője, a Bábel– Hesnával a világ című riportsorozat szerkesztő-műsorvezetője, Al Ghaoui Hesna, aki a vetítés után mesél tapasztalatairól.

A Timbuktu világpremierje 2014-ben a világ legrangosabb A-kategóriás seregszemléjén, a Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon volt, ahol két díjat is kapott: elnyerte az ökumenikus zsűri elismerését, valamint a François Chalais-díjat. Az alkotást azóta Chicagótól Londonon át Bangkokig több tucat fesztivál vetítette, idén pedig a legjobb külföldi film kategóriában Oscar-jelölést kapott. A Timbuktut megtörtént esemény ihlette: 2012-ben Mali északi részén egy fiatal, házasságon kívül élő párt megköveztek a szélsőségesek. A Timbuktu megrázó őszinteséggel, és hitelességgel beszél az iszlám vallási fundamentalizmusról.

Al Ghaoui Hesna szerint fontos beszélni a filmben felvetett kérdésekről, hiszen Sissako munkája azt mutatja be, hogy a dzsihádisták hogyan nyomják el az iszlám lakosságot Maliban. Erről a jelenségről általában csak tragédiák révén, a híradásokból értesülnek az emberek, és ilyenkor sokan hajlamosak legyinteni, hogy szörnyű, borzasztó, de szerencsére mindez jó messze történik tőlünk. Azonban a legutóbbi párizsi merényletek is rávilágítanak arra, hogy az iszlám fundamentalizmus igenis olyan jelenség, amivel nekünk itt, Európában is foglalkoznunk kell - teszi hozzá a Bábel szerkesztő-műsorvezetője. Mivel a Bábel következő évadja is a radikalizmusról, többek között az Európát érintő iszlám radikalizmusról szól majd, a Timbuktu premierje alkalmából egy öt perces ízelítő is látható lesz majd a műsorból.

Jegyvásárlás>>